Beslenme ve Diyete Dair Tüyolar
YENİ ÜYELİĞE ÖZEL 50 TL İNDİRİM!
0

29.11.2021

Beslenme ve Diyete Dair TüyolarBeslenme ve Diyete Dair Tüyolar+ Bütün insanlığın en çok üzerine kafa yorduğu, konuşmayı en çok sevdiği, herkesin bir fikri olduğu acayip bir konu ; “Beslenme” ve ben aslında ilk sorunun ne olacağına bile karar veremiyorum.
“Hangisi daha önemli, hangisi doğru soru, doğrusu var mı yanlışı var mı, o yüzden çok mu fazla konuşuyoruz bu konuyu?” diye kafamda deli sorular. O yüzden bunları en çok konuşmaktan hoşlandığım kişi yanımda. Gizem hoş geldin,

-Hoş bulduk

+Çok mu konuşuyoruz bu konuda, bu kadar önemli mi beslenme?
-Bence çok konuşuyoruz, çok konuşuyoruz ve herkes çok konuşuyor. Yani bu işin uzmanı da konuşuyor, uzman olmayan da konuşuyor, gazetecisi de konuşuyor ve bir sonuca varamıyoruz çok ilginç değil mi?

+Çok kişisel bir şey olduğu için de olabilir mi? Yani aslında herkesin sindirimi herkesin metabolizması farklı, yahu hepimiz için aynı diyet geçerli olabilir mi?

– Mümkün değil böyle bir şey.

+ Peki bu çok zor bir konu mu?

-Çok basit, neden bu kadar karıştırdığımızı ben anlayamıyorum açıkçası. Büyük ihtimalle biraz böyle kronik hastalıkların çok fazla gelişiyor olması, bağırsakla ilgili problemlerin oluyor olması, belki insanları rahatsız ediyor galiba. O yüzden sürekli yeni yeni diyetler çıkıyor, yeni yeni trendler çıkıyor, gıda üretimi değişiyor, bir ünlü popüler rol model olan bir Hollywood yıldızı çıkıyor diyor ki;”ben şu diyeti yaptım” o diyet bize kadar geliyor ve kafalar karışıyor ama aslında çok basit ;  kronik hastalığınız yoksa, sporcu değilsek beslenme ile uymamız gereken çok küçük kurallar var aslında. Onlara uyduk mu oluyor bitiyor.

+Basit kurallara geleceğim, çünkü merak ediyorum. Ondan önce merak ettiğim şu ; bir şeyleri değiştirmek istiyoruz ve kendimize dair değiştirebileceğimiz ilk şey herhalde yediğimiz şey.

– O kadar güzel anlattın ki yani. Bu kadar güzel anlatılabilirdi. Değiştirebildiğimiz tek şey bedenimiz ve yeme davranışımız, başka bir şey değiştiremeyiz.

+Peki neymiş o basit kurallar, bizi dinleyenlere söyleyelim, şunu şunu şunu yapın diyelim.

– Çok basit bir tabak yöntemimiz var bizim, bir tabak düşün Aslı, tabağın yarısını sebze meyve ile dolduruyoruz. Mümkünse bu sebzeleri olabildiğince renkli seçmeye çalışıyoruz çünkü her renkte başka bir fitokimyasal var. Yarısını sebze meyve yaptık mı, kalanın dörtte birini protein grubundan seçiyoruz, ister hayvansal ister bitkisel protein olsun hiç fark etmez. Dörtte birini de tahıllardan seçiyoruz. Bu! Bu kadar!

Mesela buna şöyle de örnek verebiliriz; dolma, yoğurt da buna giriyor. Çünkü sebzesi var, pirinci var, artık bulgurla da olabilir fark etmez, etlisi var etsizi var, yanında yoğurt var. Dolma yoğurt aslında ne kadar pratik bir yöntem.

+ Aslında bizim kendi mutfağımız mükemmel tabağa çok uygun.

– Tam olarak bunu anlatmaya çalışıyorum, aslında Türk mutfağı bütün her şeyi uygulayarak geliyor. Kültürümüzde olan her şey beslenme mantığına dayanıyor zaten.

+Geçen gün bir yazı okudum, kemik suları ile ilgili yapılan bir çalışma. Şimdi onunla ilgili bir çalışma yürütüyoruz biz  de. Diyor ki yazıda ; “Biz zaten kemik suyu ile pişiriyorduk o yemekleri” dolayısıyla şimdi dışarıdan alıp eklememize gerek yoktu, siz o kemiğin güzel suyuyla pişiriyordunuz o yemeği, içinde sebzesi de eti de vardı, bir şey eklemeniz gerekmiyordu. Şimdi biz kuru yemeklere geri döndük, sulu yemekleri kenarda bıraktık. Noldu şimdi, eski yemeği özlediğimiz için bu sefer kemik suyunu dışarıdan alarak ekliyoruz. Aslında orijinalinde ikisi birlikte pişebiliyordu, tüm bir yemek tüm bir öğündü.

-Kesinlikle, mesela benim annem hala kemik suyu pişirir. Kemik suyuna çok güzel çorbalar yapar. Ama mesela ben bir kere kemik suyu pişirmeyi denedim, çok zor. Kasaba gittim, kasaba dedim ki “kuzu pirzola istiyorum” , “tamam” dedi kesti, dedi ki ;”Abla, bu kemikleri de çorba yaparsın.” Ama demedi ki evin hepsi kokar. Pratik olarak değil, pratik olarak kemik suyunu yapamıyoruz evde, bence yani, ben yapamıyorum.

+Çok haklısın, koku bunlardan bir tanesi. Pişme süresi diğer zorluklardan birisi. Aslında çok verimli bir yöntem değil evde yapmak. Neyse ki bu işleri de yapan profesyoneller var. Onları tercih etmekte fayda var.

İlgili Ürünler