Eklem Sağlığı İçin Kolajen

Eklem Sağlığı için Kolajen

Eklem sağlığında kolajenin önemini anlamak için öncelikle kolajenin genel yapısı hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.
Kolajen
her insanda ve hayvanda deri, kemik, tendon, ligamentler başta olmak üzere pek çok organda bulunur ve vücutta en çok bulunan yapısal proteindir. Ayrıca tüm vücut proteinlerinin üçte birini oluşturmaktadır. Kolajen bağ dokunun oldukça önemli bir bileşenidir ve dokuları yapıştırıcı gibi bir arada tutar. Vücutta fazla miktarda bulunan ve farklı dokularda çeşitli görevleri olan vücut yapısını koruyan temel maddedir.

Protein yapıdaki maddeler amino asitlerin bir araya gelmesi ile oluşur. Kolajen proteinini oluşturan amino asitlerin başında glisin ve prolin amino asitleri gelir. Bu süreçte aynı zamanda C vitamini de kilit rol oynar. C vitamini cildin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kolajen oluşumuna katkıda bulunur. (1)

Birçok farklı alt tipi bulunan kolajenin 4 ana tipi vücuttaki kolajen miktarının büyük çoğunluğunu oluşturur. Tip 1 kolajen, oldukça sıkı bir şekilde demetlenmiş lifler şeklinde olup vücutta bulunan kolajenin yaklaşık olarak %90’ı tip 1 kolajendir. Cilt, kemik, tendon, kıkırdak ve bağ dokunun temel yapı maddesini tip 1 kolajen oluşturur. Tip 2 kolajen, tip 1 kolajene göre daha gevşek şekilde bir araya gelmiş liflerden oluşur ve eklemlerdeki elastik kıkırdakların temel yapı maddelerinden biridir. (2)

Kollajen peptitlerin kas-iskelet sisteminde çeşitli işlevleri vardır. Eklem yapıları, kemiklerin birbirine bağlandığı noktalardır. Eklemlerin hareketi ile ilgili işlevlerini kıkırdak, sinovyal sıvı, tendonlar ve bağ dokusu yardımıyla yerine getirirler. Kolajenler yapılarında görev alan önemli bir protein grubudur ve kas ve eklem sağlığı ve hareketliliği için yeterli destekleyici kolajen peptitlere sahip olmanın önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlıklı eklemler ve kemikler, sağlıklı ve aktif bir yaşam sürmemiz için önemlidir. Halkımızın çoğu, hareket kabiliyetini sınırlayan ve kırılmaya daha yatkın olan osteoartrit, kireçlenme, romatizma ve kıkırdak hasarı gibi çeşitli kas ve eklem rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalmaktadır. (3)

Bu tip rahatsızlıkları önlemek ya da tedavi etmek için kolajen içeren gıdalar ya da vücuttaki kolajen üretimini artıracak gıdalar tüketilmelidir.

 

  1. Vücuttaki Kolajen Düzeyini Etkileyen Faktörler Nelerdir?, https://www.dynavit.com.tr/aradiginbilgi/eklem-sagligi/, 2021
  2. Jennings K.A., Collagen What Is It and What Is It Good For?, https://www.healthline.com/nutrition/collagen, 2020
  3. Kas, eklem ve bağ sağlığını nasıl koruruz?, https://peptit.com/neden-peptit/kas-eklem-bag-sagligi/?gclid=CjwKCAiArOqOBhBmEiwAsgeLmcrS33qH4vOe3vrFKDsxocfWiWQnDFjN0yh1nSWqRL3rjxH-HyBMGBoCDOYQAvD_BwE , 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir