Kolajen İçeren Gıdalar
YENİ ÜYELİĞE ÖZEL 50 TL İNDİRİM!
0

6.02.2022

Kolajen İçeren GıdalarVucüdün en önemli protein çeşidi olan kolajen vücud içindeki aminoasit havuzlarından beslenerek sentezlenir. Bu aminoasit havuzları ve kolajen sentezi için gerekli aminoasitler beslenme rutini ile vücuda alınır. Kolajen kaynağı olarak sadece hayvansal kaynaklı kolajen alabiliyoruz. Sebzelerde ve meyvelerde kolajen bulunmuyor.

Yüksek protein içeriğine sahip gıdaların kolajen üretimini beslediğine inanılıyor çünkü bunlar kolajenin altyapısını oluşturan glisin, prolin ve hidroksiprolin amino asitlerini içeriyor. [4] En önemli kolajen içeren gıdalar (kolajen kaynakları) ve kolajen sentezinde önemli rol oynayan bir takım vitamin ve mineraller aşağıda özetlenmiştir.

Et ve Kemik Suyu:
Et ve kemiklerinin kaynatılarak suyunun tüketilmesi insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Tip 1 kolajen ve tip 2 kolajen içeren et ve kemik suyu eklem fonksiyonlarını desteklemektedir. Özellikle eklem rahatsızlıklarına sahip olan kişilerin kemik suyu aracılığıyla vücutlarındaki kolajen miktarlarını artırmaları oldukça faydalıdır.

Yumurta Beyazı:
Yumurtanın beyazı kolajen ile birlikte yüksek miktarda amino asit ve kükürt içermektedir. Kükürt, kolajenin düşmanı olan toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır.[1]Deniz Ürünleri;
Balık işleme endüstrisinden elde edilen yan ürünler kollajen üretiminde kullanılabilmektedir. Balık derisinden kollajen elde edilebileceği gibi, balık pulundan, kemik ve yüzgeçlerden de elde edilebilmektedir. Süngerler, denizanaları, kalamar, ahtapot, mürekkep balığı ve balık artıkları (kemik, deri, pullar ve yüzgeçler) alternatif bir kollajen kaynağı olarak kullanılabilir.Kırmızı Meyve ve Sebzeler:
Kırmızı meyve ve sebzeler UV ışığının neden olduğu kolajenin parçalanmasını engelleyen ellagik asit içeriğine sahiptirler. Ahududu, elma, böğürtlen, vişne ve çilek gibi kırmızı meyveler vücutta kolajen üretimini artırmaktadır.
C Vitamini:
turunçgiller, çilek, yapraklı yeşillikler, dolmalık biber ve domateslerden elde edilen C vitamini kolajen sentezini destekleyen bir diğer vitamindir.

Çinko;
Kollajen üretimi ayrıca kabuklu deniz ürünleri, baklagiller, et, kabuklu yemişler, tohumlar ve kepekli tahıllarda bulunan çinko gibi besinleri de gerektirir.

Fasulyeler:
Fasulye, vücudu yaşlanma karşıtı bir madde olan hyaluronic asidi üretmeye teşvik etmektedir. Hyaluronic asit, cildin nem dengesini ayarlayıp cildi pürüzsüz ve nemli bir görüntüye kavuşturmaktadır. Aynı zamanda kolajen sentezini artırarak hücre yenilenmesini desteklemektedir.

Sarımsak:
Sarımsak aynı yumurta beyazı gibi yüksek miktarda kükürt içermektedir. Kükürt eklemlerde ciltte var olan kolajeni tetiklemektedir. Aynı zamanda hasarlı eklemleri onarmaya yarayan taurin ve lipit asitleri barındıran sarımsak, kolajeni artırmaya yardımcı olmaktadır.[2]

[1] https://nutraxin.com.tr/iyi-yasam-rehberi/Kolojen-Nedir-Kolojenin-faydalari-nelerdir [2 ] Silvipriya, K., et al. (2015). “Collagen: Animal Sources and Biomedical Application.” Journal of Applied Pharmaceutical Science 5. [3] https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/collagen/ [4] Lodish H, Berk A, Zipursky SL, et al. Molecular Cell Biology. New York: W. H. Freeman; 2000. [5] Berillis, P. (2015). Marine collagen: extraction and applications. Research Trends in Biochemistry, Molecular Biology and Microbiology, 1-13

İlgili Ürünler