Kolajen, Keçiboynuzu ve Fındık ile Bir Araya Gelirse Ne Olur?
YENİ ÜYELİĞE ÖZEL 500 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE 50 TL İNDİRİM!
0

4.12.2023 12:48:00

Kolajen, Keçiboynuzu ve Fındık ile Bir Araya Gelirse Ne Olur?Kolajen, fındık ve keçiboynuzu…Her üçü de vücuda gençlik, dinçlik, güzellik ve kuvvet vermesiyle öne çıkan önemli gıdalar. Peki, bunların hepsi bir araya geldiğinde ne mi olur? Uçurur mu? Gelin aşağıda birlikte inceleyelim: 

Keçiboynuzu nedir ve faydaları nelerdir?

Keçiboynuzu (Ceratonia Siliqua) veya harnup, Akdeniz ikliminin yaşandığı yerlerde yetişen keçiboynuzu ağacının keçiboynuzu adı verilen meyveleri lezzetli bir atıştırmalık olup aynı zamanda çok sağlıklı bir besindir.
Vitamin-mineral bakımından zengin bir besin olan keçiboynuzu, astıma, bronşite ve alerjik astıma karşı da kullanılmaktadır. Nefes darlığı, soğuk algınlığı, öksürük gibi göğüs hastalıklarının tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.
 

Posa miktarı yönünden yüksek değerlere sahip olan keçiboynuzu, bununla birlikte kalsiyum deposudur. Kadınların ve gelişme zamanında yer alan çocuklarında tüketmesi faydalıdır.  
Birçok kişide rastlanabilen ishal, kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı tüketilen ve iyi gelen keçiboynuzu, sindirimin daha sistemli işlemesinde önemli bir görevi vardır.


Antioksidan da içeren keçiboynuzu, kalp ve damar hastalıklarına karşı güçlü bir besindir.
Keçiboynuzu, içindeki düşük şeker miktarı sayesinde kan şekerini dengeler ve önlemede de önemli bir tesiri bulunur. Bu nedenle zayıflamak isteyen kişiler ve şeker hastaları için oldukça uygun bir besindir. 
Keçiboynuzu, doğal tatlı tadı nedeniyle, rafine şeker tüketmek istemeyenler için doğal bir tatlı olarak da öne çıkar.
Halk arasında keçiboynuzu, cinsel güç arttırıcı etkisiyle tanınıp bu amaçla da sıkça kullanılır. Peki keçiboynuzunun gerçekten de böyle bir özelliği var mıdır?


Keçiboynuzu ve Cinsellik Arasındaki İlişki

Keçiboynuzu ile cinsellik arasındaki ilişki, tarihsel olarak bazı kültürel inançlarla bağlantılıdır. Ancak bilimsel olarak kanıtlanmış bir doğrudan ilişki bulunmamaktadır. Keçiboynuzu tüketimi genel sağlık için faydalı olabilir, ancak cinsel performansı artırdığına dair kesin bilimsel kanıtlar mevcut değildir. Ancak keçiboynuzunun içeriğindeki vitaminler, mineraller ve antioksidanlar cinsel sağlığı dolaylı olarak destekleyebilir. Libido üzerindeki etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir, bu nedenle bireylerin sağlık uzmanlarına danışmaları önemlidir.

Fındığın faydaları ve çok fazla fındık tüketmenin potansiyel zararları:

Fındık; önerilen oranlarda tüketildiğinde sağlık için çok yararlı bir besin olarak ifade edilmektedir. Öte yandan, içerisindeki yüksek yağ ve yüksek kalorisinden dolayı çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.

Nitekim, 100 g fındıkta;
Diyabetik beslenme diyetinde trans yağlar veya doymuş yağlar yerine mono doymamış yağların kullanılması önerilir. Fındıkta da bu yağlardan önemli miktarda vardır. Fındıkta yüksek miktarda bulunan E vitamini vücuttaki iltihabı azaltarak yaşlanmaya, cilt sarkmasına ve hastalıklara karşı koruma sağlar. Fındık; beyin ve bilişsel işlevleri geliştiren ve ileri yaşlarda nükseden dejeneratif hastalıkların önüne geçen elementlerle doludur. Fındığın protein, lif ve yüksek yağ yapısından dolayı daha şiddetli bir tokluk hissi verdiğinden aşırı yemenin önüne geçer. Fındık önemli bir “iyi” yağ deposudur ve obeziteye kafa tutan besinler arasında yer alır.
 
 
 
 
Kolajen Nedir?
 
Kolajen, ki ingilizcede collagen diye ifade edildiği için ülkemizde sıklıkla collagen diye de anılmaktadır, vücudumuzda en fazla bulunan protein çeşididir. Bu protein lifi, vücudumuzda yer alan tüm proteinin yaklaşık üçte birini oluşturur. Diğer bir ifade ile kolajen, yapısal önemde bir proteindir. Vücudumuzda yaşlanmaya, yaşlılığa ilişkin çoğu emare ve değişim, kolajen proteinin üretiminin durması kaynaklıdır, bu nedenle belirli bir yaştan sonra kolajenin dışarıdan takviye edilmesi ihtiyacı ortaya çıkar. Kemik, kas, kıkırdak, deri, tendon, dolaşım sistemi, kan damarları ve sindirim sistemi, saç, tırnak, diş, kısaca vücudumuzun hemen her yerinde bulunur. Temel yapıtaşı, fibroblast olarak isimlendirilen bağ dokusu hücreleridir.

Kolajen ne işe yarar? Kolajenin Faydaları:

Vücudun bir arada kalmasına yardımcı olan bir yapıştırıcı olarak, eklem ve tendonları birbirine bağlar. Bu özelliği ile, kireçlenmeye bağlı diz, kol, omuz vb. ağrılar için birçok ortopedist tarafından kalıcı tedavi olarak önerildiği bilinmektedir.
Ayrıca, kırık vb. kas iskelet sistemi travmaları sonrasında da yaygın bir şekilde kolajen tedavisi önerilmektedir.
Ölü cilt hücrelerini yenileyerek, cildimizin elastikiyetini arttırır ve gergin kalmasını sağlar.
Bağ ve bağ dokularını oluşturan kolajen, koruyucu bir bariyer görevi üstlenerek, cildimizi toksinlerden ve diğer zararlı etkenlerden korur.

 
 

 

Kolajen eksikliğinde oluşabilecek hastalıklar ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Doğal Kolajen, Keçiboynuzu ve Fındık bir arada, işte karşınızda CRACOLLA:

İşte bu 3 önemli gıdayı bir akıllı gıdada birleştirdik ve sızma zeytinyağı ile harmanlayarak “Keçiboynuzlu ve Fındıklı Cracolla” isimli süper gıdamızla sizleri buluşturduk.
Keçiboynuzlu ve Fındıklı Cracolla, tüketicilerimizin beğenisine sunduğumuz günden bu yana kimi tüketicimiz tarafından sağlıklı kraker, kimisi tarafından sağlıklı bisküvi olarak görülüyor ve beğenilerek tüketiliyor.
Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün lezzet konusundaki üstün uluslararası birikimi ile TÜBİTAK’ın bilimsel arka planını bir araya getirdiğimiz bu yeni ürünümüze bayılacaksınız! Evde, arabanızda, ofis çekmecenizde, çocuğunuzun çantasında hep yanınızda bulundurmak isteyeceğiniz kıtır kıtır CRACOLLA’larımız, 3 farklı lezzet çeşidiyle sizlerle! Bu çeşidimiz ise içlerinde en tatlı olanı! Özellikle kahvelerinizin yanında harika bir eşlikçi. Ayrıca arabanızda veya ofiste, tatlı krizlerinizde, müthiş bir kurtarıcı. Zengin proteiniyle tok tutar. Çocuklarınız için de güvenli bir atıştırmalık.

Deneyin, elinizden bırakamayacaksınız!  

 
Kaynaklar:
https://www.acibadem.com.tr/hayat/keciboynuzunun-faydalarini-biliyor-musunuz/
https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/keciboynuzu-nedir
https://www.herkesebilimteknoloji.com/haberler/saglik/en-saglikli-atistirmalik-findik
https://arastirma.tarimorman.gov.tr/findik/Sayfalar/Detay.aspx?SayfaId=29
 

İlgili Ürünler