Kolajen Ne İşe Yarar ?
YENİ ÜYELİĞE ÖZEL 50 TL İNDİRİM!
0

7.02.2022

Kolajen Ne İşe Yarar ?Son günlerde en popüler konulardan biri olan kolajen, gerçekten de bu kadar etkili mi?
Özellikle sosyal medyada sıklıkla karşınıza çıkan kolajenli ürünler, kolajen ile ilgili düşüncelerinizi doğrudan etkiliyor olabilir. Kolajen hakkında nitelikli bilgiye ulaşmak ve kendiniz için en doğru gıdaları ve diğer ürünleri tercih etmek son derece önemli. Bu nedenle ilk önce kolajen nedir, kolajen ne işe yarar gibi temel konular hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor.

Vücutta farklı türlerde kolajen proteinleri yer alır. Kolajenlerin en temel görevi bağ dokusunu düzenleyerek vücudun doğal yapısını oluşturmaktır.

Hepsinin temel görevi bağ dokusu yapısını desteklemek olsa da her birinin özelleşmiş birtakım görevleri bulunur[1]. Vücutta en yoğun bulunan kolajen türleri ve görevleri aşağıda kısaca anlatılmıştır.


Tip1 Kolajen :
Vücutta bulunan kolajenin %90’ı Tip 1 kolajendir. Sıkıca demetlenmiş iplikçik yapısında bulunur. Kemik, deri, tendon, fibröz kıkırdak ve diş yapısının kurulmasında görevlidir.

Tip 2 Kolajen :
Bu tipte kolajen fiberleri, Tip 1’e göre daha gevşek paketlenmiştir. Eklemlerde yer alan elastik kıkırdakta bulunur. [2] Kıkırdaktaki toplam protein içeriğinin %90-95’ini oluşturur. Etki mekanizması itibariyle, osteoartrit/romatoid artrit gibi eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Etki mekanizması itibariyle, osteoartrit/romatoid artrit gibi eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Tip 3 Kolajen :
 Ağ yapılı liflerden oluşmaktadır ve ekstraselüler matrisin temel bileşenidir.
Kas, organ ve damar yapılarının temelinde yer alır. Genellikle tip I kolajenle beraber bulunur. Cildin elastikiyetini ve sıkılığını sağlar.Kan damarında, yaralarda ve belirli tümörlerde bulununur. [3]

Tip 4 Kolajen: Cilt katmanlarında bulunur.[2] tip 4 kollajen, organları, kasları ve yağı çevreleyen dokuyu oluşturan endotel hücrelerinde bulunan bazal laminayı oluşturmada önemli bir göreve sahiptir. Bazal lamina çeşitli sinir ve kan damarı fonksiyonları için gereklidir. Sindirim organlarımızın ve solunum yüzeylerimizin çoğunu kaplarlar. Bazal lamina, derinin/doku üst tabakası ile en derin tabakası arasındaki boşluklarda bulunabilir. Üzerindeki doku için yastık/dolgu sağlayan ince bir jel benzeri sıvı tabakasıdır.[4]

 

[1] https://www.florence.com.tr/kolajen-takviyesi [2] https://www.medicalpark.com.tr/kolajen/hg-2367 [3] Özge, A. T. A., & Tavman, Ş. KOLAJEN EKSTRAKSİYON YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI. Gıda44(3), 383-395. [4] https://draxe.com/nutrition/what-is-collagen/

İlgili Ürünler