Kolajen Nedir? Kolajeni Tanıyalım
YENİ ÜYELİĞE ÖZEL 50 TL İNDİRİM!
0

29.04.2020

Kolajen Nedir? Kolajeni Tanıyalım
Kolajeni Tanıyalım

Kolajen Nedir?

Vücudumuzda en fazla bulunan protein çeşididir. Bu protein lifi, vücudumuzda yer alan tüm proteinin yaklaşık üçte birini oluşturur. Diğer bir ifade ile yapısal önemde bir proteindir. 

Kolajen ne işe yarar?

Kemik, kas, kıkırdak, deri, tendon, dolaşım sistemi, kan damarları ve sindirim sistemi, saç, tırnak, diş, kısaca vücudumuzun hemen her yerinde bulunur (1).

Kolajenin Faydaları:

Kolajen kimler için?

Kolajen, kas-iskelet sisteminde sağlık problemi yaşayanlar, cilt güzelliğine özen gösterenler, aktif spor yapanlar, çocuklar, yaşlılar, bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler ve sağlıklı beslenmeyi benimseyen herkes kolajenden faydalanabilir.

Kolajeni doğal yoldan ve bir gıda formunda almak için en iyi seçenek , yurtiçinde ve yurtdışında ödüller almış PACHA Cips‘dir. PACHA Cips, uluslararası patentli bir fonksiyonel gıdadır.

KOLAJEN ÇEŞİTLERİ

Yapısına göre lifli, lifsiz (ağ oluşturucu,) fibril, mikrofibril (ipliksi) ve membran olarak sınıflandırılan en az 30 farklı kolajen tipi vardır (3).

Kolajenin biyolojik açıdan sınıflandırması olan bu çeşitler farklı bilinen dokularda, farklı yoğunlukta bulunurlar. Ancak vücudumuzdaki kolajenin %80 ila %90 gibi büyük bir bölümü Tip 1,2,3,4 ve 10’dan oluşur (4).

Kolajen Tip 1, vücutta en fazla miktarda bulunan kolajen çeşididir. Vücudun parçalarını oluşturan eozinofilik liflerden oluşur.

Kolajen Tip 1,

Kemik, tendon, deri, ligamentler ve yara dokusunda yer almaktır. Organlarda, bağlarda, tendonlarda ve ciltte bulunan Tip 1 kolajen, kemikleri destekler, cilde gerginlik ve elastikiyet verir, dokuları bir arada tutar ve yaraların iyileşmesini sağlar (4). 

Kolajen Tip 2

Kıkırdak doku ve gözün yapısında bulunmaktadır.

Kolajen Tip 3

Organlarımızı ve cildimizi oluşturan hücre dışı matrisin ana bileşenlerinden birisidir. Kalp ve kan damarları ile kan dokusunu oluşturmada, cilde esneklik ve sıkılık kazandırmakta etkilidir. Kasların, organların ve arterlerin yapısını destekleyerek damarlara elastikiyet, kaslara güç verir.

Kolajen Tip 4,

Cilde sıvı filtrasyonu için yardımcı olur. En az bunun kadar önemli olarak, sindirim ve solunum organlarının yüzeylerini oluşturur. En çok cildin derin katmanlarında bulunan Kolajen Tip 4, kas, yağ ve organları çevreleyen bazal laminanın oluşumunda önemli bir rol oynar ve ayrıca cilde sıvı filtrasyonu için yardımcı olur.

Kolajen Tip 10,

Eklem kıkırdakları ile yeni kemiklerin oluşumunda görev alır. Kemik kırıklarını iyileştirir ve sinovyal eklemleri onarır (5).

Kaynaklar:

İlgili Ürünler