PACHA İlikli Kemik Suyu: Bütün Merak Ettikleriniz

Nedir bu Kemik Suyu? 

Kemik suyunun tarihi, uzun yıllar öncesine, atalarımıza kadar dayanmakta olup, nesilden nesile aktarılmış bir geleneksel gıdadır. Peki şifa kaynağı olarak gösterilen bu gıdanın faydaları nelerdir? İçeriğinde neler bulunur? Nasıl kullanılır? Sorularınızın cevaplarını şimdi tek tek anlatalım.(1)

Son zamanlarda bildiğimiz üzere kolajen destekleri çok yaygınlaşmış durumda. Haplar, kremler vb. kimya endüstrisi ürünleri yerine üniversitede üretilen, harika PACHA Cips, doğru ve doğal bir alternatif. Tam da bu nedenle TÜBİTAK ve Royal Academy tarafından desteğe hak kazanmış, uluslararası patentle korunan bir ürün.

Bunun yanı sıra kemiklerden elde edilen kemik suyunun da bir doğal kolojen kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. İçerdiği kolajen, vitamin ve mineraller bu sıvıyı harika bir besin deposu yapıyor. Doğası gereği karbonhidrat içermiyor. Bunun yanında kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve selenyum açısından zengindir. En önemli özelliği ise ağırlığının büyük bir kısmının proteinden oluşmasıdır.(1)(2)

Peki Protein ve Kolojen Kaynağı Olmasının Faydaları Nelerdir?

Mutlaka kemikleri kırılan, ameliyat geçirmiş kişilere ya da gelişme döneminde olan çocuklara kemik suyu tüketmesi gerektiğinin söylendiğini duymuşsunuzdur. Ya da grip olmadan az önce yaptığımız tavuk suyu çorbada aradığımız şifayı…

İşte bu kadim bilginin arkasındaki bilimsel gerçek, içerdiği yüksek doğal kolajendir. Bunun sebebi, kemik suyunun az önce de bahsettiğimiz üzere içeriğindeki yüksek kolajen ve protein ile kemiklerimizi onarması, yenilemesi ve geliştirmesidir.

Kemik suyu, sadece kemik onarımı için kullanılmamaktadır: İçerdiği yoğun kolajenin cilt yenileme özelliği sayesinde doğal gençlik iksiri olarak da bilinmektedir.

Kemik suyu, sadece hastalık, güzellik için kullanılmıyor. Bu gıda, her yaş grubundaki kişiler için ideal bir gıda desteğidir. Diğer bir deyişle, bağışıklık güçlendirici etkisiyle, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde En önemli gıda takviyesi haline gelmiş ve yaygınlaşmıştır.(3)

Kemik Suyu’nu Nasıl Elde Eder ve Kullanırız?

Geleneksel kemik suyu üretimini anlatmaya başlıyoruz. Elimizde olan sığır kemiklerini (etli veya etsiz olabilir, ancak etli kemiklerde daha yoğun protein olacaktır) derin bir tencereye alıp üzerini geçecek şekilde su koyarak kaynatabiliriz. İçine defne yaprağı katarak hoş bir aroma sağlayabilir ve çoğu kişinin hoşuna gitmeyen et kokusunu uzaklaştırabiliriz.

Kaynatma işlemini kısık ateşte 15-20 saat kadar sürecek şekilde gerçekleştirebiliriz. Bu sürede kemiğin yapısında bulunan aminoasitler ve proteinler yüksek sıcaklıkta çözünerek suya geçecek bunun yanında bütün bahsettiğimiz sihirli vitaminler ve mineraller de artık suyumuzda olacaktır. Artık şifa kaynağımız hazır. Sade şekilde tüketebileceğiniz gibi yemeklerinize, çorbalarınıza ve içeceklerinize ekleyerek kullanabilirsiniz.(1)(3)

Ama “ben evde yapamam, o kadar uğraşamam, zaman ayıramam, evim kokar, hazırlayamam” diyorsanız ve bu yazıyı okuyorsanız yolunuz PACHA’ya düşmüş demektir. PACHA, tüketicilerinin yoğun isteği üzerine İlikli Kemik Suyu da üretmeye başladı.

Az önce size anlattığımız geleneksel üretim yöntemine uygun şekilde, defne yaprağı eşliğinde, yaklaşık 20 saat boyunca kısık ateşte pişiriliyor ve böylece kıymetli gıda cevherleri korunuyor. Daha sonra aseptik koşullarda ambalajlanarak sizlere ulaştırılıyor.

Şimdi PACHA İlikli Kemik Suyu’nun içeriğinden bahsedelim: Net 500 ml’lik bir kavanozda 19.000 mg doğal kolajen bulunmaktadır. Her bir porsiyonu 120 ml olarak varsayıyoruz ve her 120 ml’si 24  kCal ile çok düşük enerji değerine sahiptir. Bunun nedeni de YAĞSIZ olmasıdır.   PACHA İlikli Kemik Suyu’nun %5,11’i proteindir. Bu proteinin neredeyse tamamı kolajendir. Bu yüksek kaliteli proteinin yanı sıra 80mg kalsiyum ve 65mg potasyum oluşturmaktadır.


Atalarımızdan miras bu kadim gıda hakkında sizleri bilgilendirmek istedik. Nitekim Guru Sağlıklı Gıda olarak “Bilimin ışığında sağlıklı gıda” vizyonumuzun yanı sıra, “geçmişle gelecek, lokalle global arasında bir gıda köprüsü oluşturmak” misyonumuza sıkı sıkıya tutunuyoruz. Yazımızı bitirirken, PACHA Cips tüketicilerinin şu soruyu sorduklarını duyar gibiyiz, “Peki Hangisi? PACHA Cips mi? Yoksa İlikli Kemik Suyu mu? 

PACHA Cips ve İlikli Kemik Suyu, tüketim formunda birbirlerinin rakibi olmasalar da doğal kolajen kaynağı olarak muhteşem bir ikili.

Peki diğer özellikleri? 

 1. Kolajen özelinde PACHA Cips, 100 gr da 40.000 mg kolajen içermekte. PACHA İlikli Kemik Suyu ise, 100 gr da 4.400 mg kolajen içermekte. Cipslerde oransal olarak 10 kattan fazla kolajen bulunsa da  kemik suyundaki kullanım miktarı doğal olarak daha fazla olduğundan, her porsiyonda en az 10 kat daha fazla kemik suyu kullanılıyor ve bu açıdan bakılınca toplam cevher birbirine yakın. Ancak tabi her birinin yeri farklı. Nitekim ilikli kemik suyumuzun çorbalarda ve yemeklerde kullanımında kolajen miktarı gayet tatmin edici bir seviyeye ulaşmakta.
   
 2. Kullanım kolaylığında PACHA Cips’ler yanımızda taşıyabildiğimiz çok pratik bir form iken, PACHA İlikli Kemik Suyu ise mutfaklarımızda sağ kolumuz olarak bize yardım edecek.
   
 3. İki ürünün de porsiyonun başına kalorisi çok az, kemik suyunda bu oran yaklaşık 24 kcal iken , PACHA Cips’de 40kcal. 
 4. Her ikisinde de kolesterol çok düşük, hatta İlikli Kemik suyumuzda hiç yok.

Her iki durumda da PACHA ürünleri, bağışıklık sistemimiz ve aminoasit depolarımız için harika alternatifler.

Afiyet Olsun, 

PACHA Cips Ailesi


Kaynaklar

 1. Çiftçi C., “Kemik Suyunun Faydaları Ve Tarifi”, fitekran.com, 2018
 2.  Axe J., “Bone Broth Benefits for Digestion, Arthritis and Cellulite”, draxe.com, 2021
 3. Cooan H., “Bone Broth: 5 Health Benefits”, heathercooan.com, 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir