Protein ne işe yarar? Pacha Cips ile neler yapabiliriz?

Proteinler vücuduzun yapı taşıdır. Proteinsiz yaşam sürdürmemiz mümkün değildir. Bitkisel ya da hayvansal kaynaklı olarak mutlaka günlük protein almamız gerekir çünkü protein depomuz yoktur. Kurubaklagiller veya tahıllardan aldığımız bitkisel kaynaklı proteinlerin vücudumuzda tekrar proteine dönüşüm oranı düşüktür. Ancak hayvansal kaynaklılardan, başta yumurta olmak üzere, kırmızı et, tavuk, hindi ve balıktan aldığımız protein vücudumuzda hızlıca protein yapımına katkıda bulunur.

Proteinlerin önemli görevlerinden birisi, kandaki oksijen taşıyıcısı olan hemoglobinin yapısında bulunmasıdır. Yani dokularımızın ve organlarımızın nefes almasını sağlayan öğenin yapımında kullanılır. Ayrıca hastalıklara karşı vücudun savunmasında önemli olan antikorların yapımında kullanılır. Özellikle bağışıklık sistemi hastalıklarından korunmamızda ve hastalık sırasında iyileşmede ilk görev alan besin öğesi, proteindir.

         

 

Günlük protein ihtiyacımız ve karşılayabileceğimiz besinler

Ortalama protein ihtiyacımız kg başına 1 gramdır ancak iyi ve kaliteli protein alımında kg başına 0.6 gram protein almamız yeterlidir. Örneğin 60 kg bir bireyin hayvansal kaynaklı proteinlerden günde 36 gram alması yeterlidir. Kaliteli proteinler hayvansal kaynaklıdır.

Özellikle Ramazan döneminde bu ihtiyaca ulaşmak zorlaşabilir. Bu dönemde alınan protein miktarı, PACHA Cips tüketimi ile daha kaliteli hale getirilebilir. Aminoasit dengesi ile mükemmel bir besin kaynağı olan, doğal yollarla üretilen 1 paket PACHA Cips günlük protein ihtiyacınızın 1/6’sını karşılar. Et, tavuk veya yumurta tüketemeyen bireylerde günlük ihtiyacı karşılayabilir.

Yaklaşık değerlerle örnek tablo vermek gerekirse:

BESİN

100 gram
DANA ETİ BONFİLE*

100 gram TAVUK GÖĞÜS*

2 YUMURTA*

20 gr.

PACHA CİPS

PROTEİN  

21 gram

22 gram

13 gram

12.8 gram

YAĞ

7 gram

4 gram

10 gram

5.6 gram

*Veriler TurkKomp’tan alınmıştır.

Tablodan da göreceğiniz üzere PACHA Cips neredeyse yumurta kadar protein içerir ve yağ oranı düşüktür. Yumurta tüketemeyen veya alerjisi olanların kullanımı yararlı olacaktır.

PACHA Cips aynı zamanda bir kolajen cipsi ve kolajen vucüdumuz için sayısız fayda içeren en önemli proteindir. Kolajen dosyasını başka bir yazıya bırakıyoruz.

Pacha Cips’i nasıl kullanırım?

* Kendi başına cips olarak!
* Yoğurdun içinde
* Yapı itibariyle müsait olduğu için salatalara ekleyerek de güzel bir lezzet alabilirsiniz.

Mesela Zencefil ve Limonlu Pacha Cips, özellikle marul ve roka ile çok yakışıyor!

 • 1 paket Zencefil ve Limonlu Pacha Cips
 • 5 yaprak marul – roka karışımı
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

 

 

Dr. Gizem Köse (Diyetisyen)

 1. Yasemin Çiçek diyor ki:

  Öncelikle tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. Umarım PACHA uluslararası bir oluşum haline gelir ve ülkemize katkıda bulunur.

  Ben ürün çeşitlerinden hangisinin tadını daha çok seveceğimi bilemediğim için, bu çeşitlerden tadımlık paketlerin sunulmasına çok memnun olurdum. Denedikten sonra en sevdiklerimi sipariş verebilirdim. Bir öneri olarak yazmak istedim.

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Yasemin Hanım, iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz. Haftalık karışık kutumuz bütün çeşitlerimizi içermektedir. Tadına bakmak ve deneyimlemek için kullanabilirsiniz.
   Başka bir sorunuz olması halinde yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir