Protein ve Kolajene Dair
YENİ ÜYELİĞE ÖZEL 750 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE 75 TL İNDİRİM!
0

4.01.2022

Protein ve Kolajene Dair


Protein ve Kolajene Dair
+Protein önemli, mide bunu sevmediği için mi çok sevdiği için mi önemli?
– Aslında mide bunu sindirim enzimlerini salgılayarak sindirdiği için önemli. Protein bize zaman kazandırıyor. Tokluk sağlıyor. Başka bir şey bu kadar tokluk sağlamıyor.
Asıl sindirim midede olduğu için protein tüketmemiz gerekiyor. Mutlaka her öğün küçük de olsa, bitkisel hayvansal fark etmez, burada protein denilediğinde aklınıza illa ki et,tavuk gelmesin. Burada kurubaklagil de aynı şey ceviz de aynı şey, bazı bitkisel biraz yağdan yüksek olan protein grupları.

+Proteinin iyisi kötüsü olur mu?
– Olur

+Kötüsüne örnek ne verebiliriz?
-Çok işlenmiş, içerisine çok fazla katkı maddesi eklenmiş et ürünlerini örnek verebiliriz.

+İyisine ne örnek verebilirsiniz?

– Aslında genel olarak iyisinden çok yeme sıklığı var. Yani haftada ikinin üzerinde kırmızı eti çıkmamak lazım, yiyorsak da mesala her gün tüketim miktarını azaltmak lazım, hafta üç gün ortalama 150gr balık tüketmek lazım mevsiminde, bununla beraber belki iki günde bir yumurta yemek lazım. Süt ürünlerini hayatımızdan eksik etmememiz gerekiyor. Özellikle kadınların 30 yaşına kadar kalsiyum deposu doluyor. 30 yaşından sonra ne yaparsak yapalım boş, o yüzden 30’a kadar özellikle kadın bireylerde dikkatli olmak lazım.

+Depo dedin, aklıma protein ve depo deyince başka bir depo geldi. Kolajen depoları!
Özellikle 30 yaş kalsiyum için önemi, çalışmalar diyor ki 30 yaştan sonra kolajen de vücudun ürettiği yetmiyor. Kolajende o zaman depolar boşalıyor ve yerine yenisini koymamız lazım ihtiyaç olursa depoda bir şey yok , o zaman dışarıdan ekleyelim deyip günümüzün en popüler trendine geliyoruz. Kolajen hikayesi, nedir, gerçekten gerekli mi , yoksa bir şehir efsanesi mi?

-Bence gerekli, kesinlikle gerekli. Bir kere kemik eklem için gerekli. Özellikle egzersiz yapıyorsak, illa ki sporcu olmamıza gerek yok egzersiz yapan her bireyin tabii ki ihtiyacı var. Bununla beraber 30-35 yaşından itibaren kolajen üretimi yavaşlıyor, en büyük problem orada aslında. Dolayısıyla dışarıdan destek alıp hızlı emilim sağlamak lazım. Kesinlikle gerekli. Çünkü üretemiyoruz. Kadınların güzelliği için, genç kalmamız için gerekli.

+Benim çok fazla erkek arkadaşım var ve kolajen kullanıyorlar. Çok mutlular kullandıkları için, kullandıkları da çok belli yüzlerinden parıldıyorlar, daha iyi görünüyorlar. Yani gıdadan çok mu beklentimiz var, bunu da bekleyelim.

Beslenme çok bütünsel bir şey aslında içinde ruh halimizin olduğu, vücudumuzun olduğu, hareket metabolizmamızın olduğu ve tabii ki bu vücuda giren tüm katkılar yemeklerin olduğu acayip bir denge, yönetici bir tane o da biziz. Çok dikkat edeceğiz, ona iyisini vereceğiz.

– Şimdi biz bu bedeni giyiyoruz ve bunu değiştiremiyoruz. Dolayısıyla da bu bedene nasıl davranacağımız bizimle ilişkili. Yani bundan sonraki yaşamımızda yirmili yaşlarda otuzlu yaşlarda nasıl bakıyorsak bize bu elli ve altmışlarda geri dönüş yapıyor. Eğer ki çok kötü bakıyorsak o zaman bir süre sonra toparlanması zor oluyor. Tabi bunun genetik faktörü var, çevresel faktör ya da havası, suyu, egzersizi nasıl yaptığın vs. etkili ama biz en kaliteli şekilde yaşamaya bakıyoruz. O yüzden böyle diyetlerle çok kafamızı yormadan popüler diyetlerdir odur budur spesifik bir besine odaklanmadan, temiz net ihtiyacımız kadarını yiyip bırakmamız lazım.

Çünkü şöyle bir şey oluyor, ben oturuyorum mesela bana birisi diyor ki ;”Bunu yeme bu çok kalorili” benim yiyesim gelir. Yani bir şeyden kısıtlayamazsın. Bizler hepimiz özgür insanlarız, dolayısıyla çocuk değiliz bir ebeveyne ihtiyacımız yok.

+Peki diyetisyenler ne yapsın, bize ;”yeme” diyorlar!
– “Yeme” demiyoruz.

+ Yeme demiyorlarmıymış, ben hep ”yeme” dediğinizi düşünüyordum.

– Porsiyon kontrolü diyoruz. Yani hiçbir iyi besin, mükemmel besin, kötü besin yok. Besin besindir.
Biz ona porsiyonla yaklaşmalıyız.

+ Küçükken oynadığımız bir oyun vardı, kulaktan kulağa! Meğerse diyetisyen diyormuş ki ; “Porsiyon kontrol edin.” Bana gelen ifade ise :”yeme” burada da bir netleme yapmak gerekiyor teşekkürler.
Çok teşekkür ediyorum, yine harika yine çok keyifliydi. Çok teşekkür ediyorum katıldığın için. Görüşmek üzere.

– Ben teşekkür ederim, görüşürüz.

İlgili Ürünler