Yeme Davranışında Nelere Dikkat Edilmeli
YENİ ÜYELİĞE ÖZEL 50 TL İNDİRİM!
0

2.12.2021

Yeme Davranışında Nelere Dikkat Edilmeli


Yeme Davranışında Nelere Dikkat Edilmeli
Beslenme sadece bu sağlıklı beslenme başlığının tek değişkeni mi, yoksa başka şeyler de var mı bunun içinde?

– Başka değişkenler de var, aslında bir çok şey var. Beslenmeden ziyade aslında bizim kendi yeme davranışımıza odaklanmamız lazım.  Saatinde yiyor muyuz, miktarında yiyor muyuz diye. Bize iyi geliyor mu, sindirim sistemimize iyi geliyor mu, başımızı mı ağrıtıyor, cildimizde bir şey mi çıkarıyor, bunlara biraz kendimiz de dikkat edebiliriz aslında.

Burada bakmamız gereken üç, dört tane nokta var.

Birincisi ; sağlıklı, dengeli ve yeterli olarak almak. Bu sağlıklı tabak.
İkincisi ; miktarı. Porsiyonu düzenlememiz lazım. Çünkü beynimizi bir nevi fazla yemeye yönlendiriyor, bizi fazla besin tüketimine yönlendiriyor. Dolayısıyla tabakları normale döndürelim.
Bir de bununla birlikte yedikten sonra, yerken, doyduğumuzu hissettiğimizde durabilmek.
Bu kadar aslında.

+ “Bu kadar” deyip çok kolaymış gibi ifade ediyoruz ama doyduğumuzu o an hissetmiyor olabiliyoruz ve bazı öğrenilmiş davranışlarımız var mesela, çok yakın bir dostum diyor ki ;”tatlıya gelebilmek için yemeğimi yiyorum.” Önce yemeği yiyor ama derdi aslında tatlıya ulaşabilmek. Öğrenilmiş bir takım yanlışlarımız da var. Bunlar değişir mi hocam?

– Değişir tabii ki niye değişmesin. Tolstoy’un 70 yaşında bisiklet sürmeyi öğrendiği bir dünyada yani bizim mümkün değil bir şeyi esnetemememiz yeni bir şeyi öğrenemememiz. Tabii ki değişir, çok da kolay değişir aslında. Biraz uğraş gerektirir sadece. Uğraş dediğimiz şey de aslında bilişsel davranışçı bazı teknikler var, bunları uygulamak.

Nedir bu; yapacaksın ki onlar tekrar bunu öğrenecek, “aa bu direk bu böyle değilmiş bunun böyle de bir yolu varmış” diyecek. O zaman sonra yavaş yavaş bu iki bağlantıyı kurmaya başlayacak. Diğer bağlantıyı bırakacak. Yani tatlı yemem lazım bağlantısını bırakacak, dur ben bir yiyeyim tatlıya sonra bakarızı oluşturacak.

+Yani kafayı yorması gereken şey bu!
– Aynen öyle

+Neyi ne kadar ne zaman yiyeyimden öte, neden yiyorum, yemek istiyor muyum gerçekten?
Yine bir dostum demişti ki; “Aslı, kontrol eder misin, sadece acıktığında mı yiyorsun?”
– Aaa süper işte tam olarak bu!
+ Dedim ki acaba ben acıktığımda değil de aklıma geldikçe mi yiyorum ve bunu fark ettiğimde aslında çok kocaman bir yaptığımı, mesela o dönem için fark etmiştim. Önemli bir şey acıkmayı beklememiz gerekiyor.

-Kesinlikle, acıkmanın şöyle bir mantığı var; ortalama maksimum 6 saat içerisinde böyle çok yoğun bir kırmızı et tüketimi olursa, bütün besinlerin sindirimi emilimi her şeyi bitiyor. Dolayısıyla da 4-5 saatte bir bizim bir ana öğün tüketmemiz lazım. Zaten bunu vücut sıcaklığı biraz düşer, böyle biraz halsizlik yorgunluk olur oradan anlayabiliriz. Dolayısıyla önce sende ne oluyor açken, onun belirtilerine bakman lazım. Eğer ki bu belirtiler oluşup da çok ilerleyene kadar beklersen hem çok yersin hem seçemezsin ne yiyeceğini. Onu da yersin bunu da yersin…

+ O zaman ilk tepki gelir gelmez bir şey mi yemek lazım?
– Evet, aynen öyle. Mümkünse de protein içerikli bir şey yemek lazım. Çünkü midede karbonhidratlar sadece hacim oluşturuyor. Hiçbir işlem olmuyor, o yüzden de karbonhidratları yedikçe hele lif de yoksa içinde, basit karbonhidratsa mideye geliyor, mide diyor ki ; “benim bununla işim yok” diyor ince bağırsağa atıyor, yenisini getiriyor. O zaman tok hissedemiyoruz. O yüzden protein almamız lazım.

+Mide, yanlış hatırlamıyorsam “J” şeklinde, esneyebilip küçülebilen bir organ.
– Doğru

+Esniyor, az önce bahsettiğimiz tabak boyutu büyüdükçe o da mı büyüyor?
– Tabi büyüyor

+O zaman bu aynı zamanda küçülebilir de mi? Tabağımızı ne kadar küçültürsek o da küçülür mü?

– Küçülür tabi. Aynen öyle.

İlgili Ürünler