Yeni Lezzet: Hurmalı PACHA

PACHA Cips’in altıncı ve en son çeşidi Hurmalı PACHA’yı siz değerli tüketicilerimizle buluşturmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz. Guru Sağlıklı Gıda olarak “bilimin ışığında sağlıklı gıda” mottomuzla,PACHA Cipslerimizde de kendimizi sürekli yeniliyor ve kıymetli geri bildirimlerinizle geliştiriyoruz.

Neden Hurma?

Hurma, en kadim meyvelerden birisi. Nitekim hurma  ağacı, yeryüzünde bilinen en eski ağaçlar arasında yer alıyor. Öyle ki, Mezopotamya ve Arap yarımadası ile Akdeniz sahillerinde kurulmuş Sumer, Akkad, Asur, Mısır ve eski Arap metinlerinde ve görsel sanat eserlerinde çok sık rastlanır. Hatta Hammurabi kanunlarında gümüşe denk olarak belirtilir.  Hurma ağacı ayrıca çok dayanıklı ve uzun ömürlüdür, bir hurma ağacının yaklaşık 200 yıl boyunca meyve verdiği biliniyor…

Enerji deposu

Hurma çok önemli bir enerji kaynağı: ttüketildikten sonra gün boyunca vücudumuz için gereken enerjinin önemli bir bölümünü karşılıyor. Bunu (olgun bir hurmanın) içeriğinde yer alan %65 oranındaki yoğun fruktoz şekeri ile sağlıyor. (1)

Besleyici, sağlıklı

Hurma oldukça besleyici bir meyve olmasından dolayı özellikle Ramazan aylarında sofralarımıza misafir ediyoruz. Besin değeri çok yüksek olan bu meyve sadece Ramazan’da değil diğer aylarda da günlük beslenme planımızda yer almayı hakediyor.Hurma, içerdiği yüksek lif nedeniyle glisemik indeksi düşük bir meyvedir. Yüksek miktarda antioksidan içerir.

Kalori277 kcal
Karbonhidrat75 gr
Protein2.2 gr
Yağ0.15
Kolesterol0
Lif (posa)9,3 gr
A vitamini0,5 gr
B1 vitamini0,1 mg
B2 vitamini0,1mg
B3 vitamini2,2 mg
B6 vitamini0,153 mg
B9 vitamini24.9 mcg
C vitamini3 mg
Ca59 mg
Fe 3 mg
Na 5,4 mg
700 mg
Mg 58 mg
Tablo 1:100 gr hurmanın besin değerleri(5)

Hurmanın Faydaları

 • Yüksek besin değerleri sayesinde günlük beslenme planını tamamlar, enerji verir. 
 • İçerdiği zengin kalsiyum ile kemik sağlığına faydalıdır.
 • İçerdiği yüksek antioksidan ile bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
 • Yüksek miktarda potasyum içeriği sayesinde vücudun potasyum dengesini ayarlayıp tansiyonun düzenlenmesinde etkilidir.
 • Vücuda kan üretimi sağlar, bu nedenle kansızlığa iyi gelir.

Hurma, diğer meyvelere kıyasla enerji, lif ve mineral içeriği açısından en zengin meyvedir.(4) 

Tablo 2: Besin değerleri açısından çeşitli meyvelerin karşılaştırılması.(4)

Hurmanın sindirim sistemi ve yaşlanmayı geciktirici etkisinin yüksek antioksidan değeri ile ilişkili olduğu düşünülmektedir (4). Hem taze hem de kuru formu benzer meyvelere göre en az 5 kat daha yüksek antioksidan bileşik içermektedir.

Tablo 3: Çeşitli meyvelerdeki toplam antioksidan fenol miktarı.(4)

Neden Hurmalı PACHA?

Doğal protein ve kolajen cipsi PACHA’da, meyve ve sebzeleri en doğal formunda, başta lezzet sonra da antioksidan etkisi ve mineral dengesi için kullanıyoruz.  

PACHA’nın son lezzeti Hurmalı PACHA cipsi üretmemizdeki hedefimiz, hurmanın içerdiği zengin vitaminler ve mineralleri yüksek protein ve kolajenle birleştirerek tüketicilerimizin  sağlıklı ara öğünlerinde onlara eşlik etmek.

Hurmalı PACHA, içerdiği doğal meyve şekeri (fruktoz) sayesinde tatlı krizlerinize doğal bir çözüm yaratırken yüksek protein içeriği ile de açlık krizlerinin kolaylıkla atlatılmasını hedefliyor.

Kimler için?

 • “Daha tatlı bir PACHA yok mu?” diyen tatlı sever PACHA’cılar için
 • “Tatlı olmazsa yemem!” diyen afacan çocuklarımız için: Böylece onları hem zararlı atıştırmalıklardan uzak tutacak, hem proteince zengin besleyecek, hem de gıda tüketim alışkanlıklarını olumlu yönde etkilemek için önemli bir adım atacaksınız
 • “Kolajen ihtiyacımı alırken aynı zamanda ara öğünümü de tatlı bir atıştırmalıkla geçiştireyim.” diyenler için

“Keşke çay veya kahvemin yanında şöyle sağlıklı bir şeyler yesem, hem tatlı olsa, hem beni tok tutsa, hem de yüksek kalorisi olmasa” diyenler için (evet doğru okudunuz, “hem karnım doysun hem pastam dursun” konusunda bir şey yapamasak da “hem tatlı yiyeyim, hem kolajen ve protein alayım hem de kilo almayayım” diyenler için)

Nasıl Tüketebilirim ?

 • Tüm PACHA çeşitleri gibi kendi başına, çıtır çıtır tüketebilirsiniz
 • Çay veya kahvelerinizle tatlı bir mola/ara öğün keyfi yapabilirsiniz.
 • Yoğurdunuza katıp keyifle yiyebilir, kalsiyum ile taçlandırabilirsiniz.
 • Salatalarınızın içine ekleyip tatlı bir dokunuş yapabilirsiniz.

Belirli bir saati var mı?

PACHA ile kolajeni doğal bir gıda olarak vücudunuza aldığınızdan, belirli bir saat döngüsü takip etmeniz gerekmiyor. Tek özen göstermeniz gereken, vücudunuzdaki ilgili aminoasit depolarının dolarak gerekli yerlere gönderilmesini sağlamak için düzenli tüketmeniz. Uluslararası akademik çalışmaların birçok defa ortaya koyduğu üzere, ideali en az 90 gün boyunca her gün aralıksız tüketmek. PACHA tamamen doğal ve katkısız bir kolajen kaynağı olduğundan, 90 gün sonrasında da ara vermeden, istediğiniz süre boyunca kullanmanızı öneriyoruz.

Yeni çeşit ve ürünlerimizde görüşmek dileğiyle

PACHA Ailesi

Kaynaklar:

 1. http://www.apelasyon.com/Yazi/1042-hurma
 2. https://www.haber7.com/saglik/haber/2626768-hurmanin-faydalari-neler-hurma-hangi-hastaliklara-sifa-olur 
 3. Said SA, Khan SA, Mohajir MS. A study of the digestive effect of dates on sucrose and starch. Pak J Pharm Sci 2007;20(2):112-4.
 4. Aktürk, Zekeriya. “Besin Değeri ve Sağlık Açısından Hurma (Phoenix dactylifera).” Konuralp Tıp Dergisi 4.3 (2012): 62-68.
 5. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168191/nutrients

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir