Doğal kolajen nerelerde bulunur, En iyi doğal kolajen hangisidir?

Doğal kolajen nerelerde bulunur? En iyi doğal kolajen hangisidir?

Doğal Kolajenin nerelerde bulunduğundan bahsetmeden önce, ilk olarak kolajenin ne olduğunu hatırlayalım. Kolajen, vücuttaki birçok organda, özellikle deri, kemikler, tendonlar ve bağlarda bulunan yapısal bir proteindir. Vücutta en bol bulunan proteindir ve tüm vücut proteinlerinin üçte birini oluşturmaktadır. Bağ dokunun çok önemli bir parçası olan kolajen, dokuları tutkal gibi bir arada tutmaktadır. Farklı dokularda bulunan ve farklı işlevleri olan kolajen, vücudun yapısını koruyan temel maddedir.

Doğal kolajen nerelerde bulunur sorusunun cevabına gelecek olursak hepimizin tahmin edeceği üzere

 • Sığır ve inek eti, tavuk, geyik, keçi ve öküz eti; özellikle hayvanın kemikleri, derisi ve sakatat bölgesinde bolca kolajen bulunur.
 • Balık ve kabuklu deniz ürünleri kolajenden yapılmış kemikler ve bağlar içerir. Balığın pek tüketilmeyen başı, gözbebekleri ve pulları kolajen bakımından en yüksek kısımlarıdır.

Ancak bir de kolajen üretimini artıran bazı maddeler vardır. Bunlar amino asitler, C vitamini, çinko, kükürt, bakır, klorofil ve A vitaminidir. Bu maddeleri içeren gıdalar da tüketildiklerinde kolajen üretiminin artmasını sağlarlar. Örnek verecek olursak bunlar;

 • Yumurta akı: Yumurta, diğer hayvansal ürünler gibi bağ dokusu içermez. Yumurta akı, kolajen üretimi için gerekli amino asitlerden biri olan yüksek miktarda prolin içerir.
 • Ginseng: Kandaki kolajen miktarını arttırır.
 • Portakal, mandalina ve greyfurt gibi turunçgiller, çilek, yaban mersini, böğürtlen ve böğürtlen gibi kırmızı meyveler, mango, ananas, kivi, guava gibi tropik meyveler C vitamini yönünden zengin meyvelerin listesini tamamlar. Ayrıca kırmızı meyveler cildi hasardan korumaya yardımcı olan antioksidanlar açısından da zengindirler.
 • Sarımsak: Sarımsak kükürt açısından zengindir.
 • Yeşil sebzeler: Renklerini antioksidan özelliği ile bilinen klorofilden alırlar.
 • Fasulye: Kuru fasulye ve bezelye gibi baklagiller, kolajen sentezi için gerekli amino asitleri içeren protein ve bakır açısından zengin besinlerdir.
 • Kuruyemişler: Enerji depolayan besinler olan ayçiçeği, kabak çekirdeği, kaju ve ceviz gibi kuruyemişler, vücudun kolajen oluşturma yeteneğini artırmaya yardımcı olan çinko ve bakır içerir.
 • Domates: Bir başka iyi C vitamini kaynağı da domatestir. Ayrıca cildi destekleyen bir antioksidan olan likopen içerir.
 • Biber: Bu C vitamini yönünden zengin sebze, yaşlanma belirtileriyle savaşabilen kapsaisin içerir.
 • Brüksel lahanası: Sağlıklı bir cilt için önemli olan zengin bir A vitamini kaynağıdır. İçindeki C vitamini de serbest radikallerin neden olduğu hasarla savaşabilir.
 • Tatlı Patates: Tatlı patateslerin turuncu rengi beta-karoten adı verilen ve A vitaminine dönüştürülen bir antioksidan içerir. A Vitamini cilt elastikiyetini, hücre yenilenmesini artırmaya yardımcı olabilir ve sonuçta cildi gençleştirir. (1)

En iyi doğal kolajenlerden biri de PACHA Ailesi’nin de üretmiş olduğu İlikli Kemik Suyu‘dur.
Kemik suyunun içerdiği kolajen, vitamin ve mineraller bu sıvıyı harika bir besin deposu yapıyor. Doğası gereği karbonhidrat içermemesinin yanında kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve selenyum açısından zengin olan En önemli özelliği ise ağırlığının büyük bir kısmının proteinden oluşmasıdır. Kolajen üretimini destekleyen maddeleri de içeren aynı zamanda kolajence çok zengin ürünlerimiz olan PACHA Cips ve PACHA Granola çeşitlerini de sepetinize eklemeyi unutmayın.

 1. Özdoğan M., Hangi besinler kolajen içerir?,
  https://www.drozdogan.com/hangi-besinler-kolajen-icerir-kolajen-dostu-yemek-tarifleri/ , 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir